Kada bebi kupiti prvu četkicu za zube i kakvu?
🕑 3 min čitanjaOralna higijena nije važna samo za zdravlje zuba i desni, već za ceo organizam. Zato je treba praktikovati od prvog dana života. Da, dobro ste pročitali – čim dovedete bebu iz porodilišta, treba da joj svakodnevno održavate higijenu usne duplje. Pod tim u početku podrazumevamo čišćenje jezika, desni, nepca i sluzokože obraza, a kasnije, kad niknu prvi zubići – i njihovo redovno pranje. Tako da bebi prvu četkicu treba da nabavite pre rođenja ili odmah po rođenju, zajedno s prvim priborom za higijenu (noktiće, kosu…) i prvom kozmetikom. Ipak, ako to niste učinili dosad, ne uzrujavajte se. Svakako niste jedini. Stomatolozi upozoravaju da mnogi roditelji s naših prostora ne počnu na vreme da održavaju deci higijenu usne duplje četkicom, iz prostog razloga jer kod nas još uvek nije dovoljno razvijena svest o ranoj oralnoj higijeni. Stoga, sad nabavite odgovarajuću četkicu, uvrstite je u bebinu higijensku rutinu i – opet će sve biti dobro!
KAKO TREBA DA IZGLEDA PRVA ČETKICA?
Prva četkica, ona koju stomatolozi preporučuju za čišćenje jezika, desni, ali i ostalih delova usne duplje – nepca i sluzokože obraza, u periodu dok je beba još bezuba, treba da bude od mekog i bezbednog silikona. Što se tiče modela, može da bude sa drškom, kao obična četkica, a može i u vidu naprstka koji se navuče na kažiprst i tako koristi. Ova druga varijanta, prema oceni mnogih roditelja, daleko je praktičnija. Ali za koji god model da se odlučite, nećete pogrešiti. Bitno je samo da izaberete četkicu s malom glavicom kojom lako može dopreti do svih delova usne duplje.
А KAKO TREBA DA IZGLEDA ČETKICA ZA ZUBIĆE?
Nakon nicanja prvog zuba bebi treba uzeti drugu četkicu, pogodnu i za pranje mlečnih zubića. Po preporuci brojnih stručnjaka, drška ove četkice treba da je od mekog, savitljivog i bezbednog silikona, a glava od mekih dlaka, kako bi cela bila pogodna za bebine otečene i bolne desni, posebno osetljive u periodu izbijanja zubića. Takođe, neophodno je da ova četkica bude cela meka i bezbedna, između ostalog i zbog toga da bi beba mogla sama da barata njome bez bojazni od eventualnih povreda. Naime, već sa pet-šest meseci beba će verovatno pokazati interesovanje da sama pere zubiće, što ne treba da joj uskraćujete. Naprotiv, poželjno je da joj nakon svakog pranja zuba i usne duplje date da se sama služi četkicom, da je žvaće, imitira pokrete pranja zuba i slično. Zašto? Zahvaljujući tome beba će sprovođenje oralne higijene doživljavati kao zabavu i lakše će usvojiti ovu higijensku naviku.
KOLIKO ČESTO TREBA MENJATI ČETKICU?
Nije važno samo da bebi kupite četkicu odgovarajućih karakteristika, pogodnu za njen uzrast, bitno je i da joj je redovno – na svakih šest do osam nedelja menjate. U međuvremenu, naravno, treba pravilno da je čuvate. Pod tim podrazumevamo da je posle svakog korišćenja dobro isperete pod mlazom mlake vode, osušite i odložite u kutijicu ili na neko zaštićeno mesto.
TRIK KOJI JE DELOTVORAN KOD STARIJE DECE
Čim mališan dovoljno poraste, postane svestan sveta oko sebe i počne da se interesuje za crtane junake, superheroje, životinje, itd., uključite ga u kupovinu četkice. Vi izaberite model koji po karakteristikama prolazi sud stomatologa i odgovara njegovom uzrastu, a njemu dopustite da izabere boju, oblik i ostale detalje na četkici. Recimo, potrudite se da pronađete odgovarajuću četkicu s likom njegovog omiljenog superheroja. Time ćete ga privoleti da je redovno koristi.
DA LI STE ZNALI? NE MORATE ŽURITI S PASTOM!
Dok upotrebu četkice savetuju maltene od prvog dana, veliki broj stručnjaka iz oblasti dečje stomatologije ne savetuje korišćenje paste za zube u prvih šest do 12 meseci života. Njihov stav je da je do prvog rođendana sasvim dovoljno održavati higijenu usne duplje odgovarajućom četkicom i običnom vodom. Ipak, to ne brane roditeljima koji žele da uvrste pastu u oralnu rutinu svoje bebe, već preporučuju da se odluče za onu na čijoj tubi stoji naznaka da je dozvoljena od rođenja (0+). Razlog je jednostavan – te paste su posebno blage formule i nisu škodljive po zdravlje ni ako se progutaju u maloj količini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0