Kako da beba pravilno sisa
🕑 4 min čitanjaDojenje je izuzetno važno i za majku i za bebu, ono je najprirodniji čin, ali… Da li vam je iko rekao kako to ne mora da znači da je dojenje lako? Velika je verovatnoća da će vam trebati nekoliko nedelja da savladate tehniku dojenja, nađete najbolji položaj i naučite da pravilno dojite bebu. Tek nakon toga moći ćete da se opustite i zaista uživate u dojenju svoje bebe.
Priprema za podoj
Pre svakog podoja potrebno je da pripremite dojke. Beba treba da bude gladna, ali je ne smete ostaviti da plače dugo, jer će to omesti podoj i izazvati probavne smetnje. Zato, kada uhvatite ritam podoja, počnite unapred da se pripremate za predstojeće hranjenje.
Dojke ćete prati jednom dnevno, tokom tuširanja i to neutralnim sapunom. Ipak, ukoliko ste bili aktivni između dva podoja, oznojili se ili isprljali, s tela morate ukloniti mirise da ne bi ometali bebu. Bebi mogu smetati razni mirisi, pa se preporučuje da dojilje izbegavaju jaka mleka za telo, kupke i dezodoranse. Za higijenu dojki koristite blag sapun, eventualno troprocentnu bornu kiselinu kao sredstvo za dezinfekciju (ukoliko je tako savetovala patronaža ili pedijatar). Obavezno ih dobro isperite i posušite.
Pre podoja dobro operite ruke, istisnite nekoliko kapi mleka iz dojke i utrljajte u bradavicu kako bi beba lakše pronašla put i počela da sisa.
Pravilno postavljanje deteta na dojku
U početku, podoji mogu da traju i duže od trideset minuta, a ponavljaju se na svaka 2,5 do 3 sata. Zato je izuzetno važno da pronađete položaj u kojem je vama udobno. Za neke žene najudobnije je dok leže, drugima je lakše da dete doje sedeći. Moraćete da isprobate nekoliko položaja da biste videli koji vama (a i bebi), najviše odgovara.
Kada se smestite udobno, tako da ne osećate grč u leđima, nogama ili mišićima, vreme je da postavite dete na dojku. Okrenite bebino telo prema sebi i prinesite je tako da joj glava bude u visini dojke i da gleda pravo u nju. Dok jednom rukom držite bebu, drugom obuhvatite dojku tako da se palac nalazi iznad areole (tamno obojenog kruga oko bradavice) a tri prsta ispod dojke. Zagolicajte bradavicom bebu po obrazu ili usnama da bi otvorila ustašca. Tek kada beba sasvim otvori usta, postavite joj bradavicu, ali tako da se ne saginjete vi ka bebi, nego da bebu privučete sebi.
Kada je dojka pravilno postavljena, u bebinim ustima nalazi se gotovo cela areola, ne čuje se ni cmaktanje, ni coktanje, jedini zvuk su ritmički gutljaji. Bebin jezik nalazi se ispod dojke, a donja usna je ispupčena. Većina beba dva ili tri puta povuče iz dojke, a potom proguta mleko – to je uobičajeni ritam sisanja koji možete pratiti kod svoje bebe. Ako slučajno osetite peckanje ili bol, znajte da dojka nije dobro postavljena. Tada izvucite dojku iz bebinih usta (slobodno stavite mali prst u ugao bebinih usta, nećete je povrediti), a potom ponovite ceo postupak.
Važno je da bebi dok sisa nosić bude slobodan. Ponekad, kada majke imaju krupnije grudi, dojka prekrije bebin nosić, što može da bude opasno. Zato, ako vidite da dojka zatvara bebine disajne puteve, drugom rukom pritisnite dojku iznad bebinog nosa i oslobodite put vazduhu.
Dobar položaj za dojenje
Zaista je važno da vam tokom dojenja bude udobno. Ipak, ponekad se dogodi da položaj udoban majci baš i ne odgovara bebi. Tako se može dogoditi da majke s velikim grudima ne mogu da doje bebu ležeći, kao ni one sa uvučenim bradavicama. Za mame koje su bile na carskom rezu, s druge strane, sedeći položaj predstavljaće mučenje. Dakle – koji je najbolji položaj za dojenje? Moraćete same da otkrijete, a jedini način za to je da isprobate osnovne položaje koje preporučuju savetnici za dojenje.
Sedeći položaj
Većina žena bira upravo ovaj položaj jer ima najbolju kontrolu nad svojim i bebinim telom. Važno je da mesto na kome ćete dojiti ispunjava određene uslove: da vam pruža podršku za leđa, to jest da imate gde da se naslonite. Visina mesta na kome sedite ne treba da bude veća od visine vaših potkolenica – noge ne smeju da vam vise. Ako je ovo slučaj, privucite stoličicu i naslonite noge na nju. Kada se udobno smestite, uzmite bebu kolevka hvatom: bebina glava je na unutrašnjoj strani vašeg lakta, vaša podlaktica pridržava bebina leđa, a šakom držite bebinu guzu.
Bočni položaj
U ovom položaju mama leži na boku, kao i beba i okrenute su jedna drugoj. Donjom rukom majka obuhvata i pridržava bebina leđa. Ponekad, ako mama ima krupnije dojke, ovaj položaj može da bude izazovan, ali prepreke prevaziđite tako što ćete pod bebu staviti jastuk ili tanji dušek.
Položaj na leđima
Ovaj položaj je savršen za žene kojima, iz nekog razloga ne odgovara bočno dojenje, a ni sedeći položaj. Postavite nekoliko udobnih jastuka tako da budete u polusedećem položaju. Sve što vam je potrebno za podoj pripremite unapred pored ležaja. Kada se namestite, uzmite bebu i stavite je da leži na vama, ali da su joj usta tik uz dojku. U ovom položaju većina beba instinktivno će pronaći i prihvatiti bradavicu. Lekari tvrde da je ovaj položaj blagotvoran i u borbi protiv grčeva. Preporučljiv je za mame koje imaju bolove u kičmi, male grudi ili male bradavice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0