Kako da uklonite pelenski osip kod beba – saveti i nega
🕑 2 min čitanjaPelenski osip česta je pojava i svaki roditelj se susreće s njim. Pravilna nega može doprineti da do njega nikada ne dođe, a kada se pojavi, onda se reševa na različite načine. Nije opasan, ali ne treba ga olako shvatiti, jer može da izazove ozbiljnije komplikacije.
Šta je pelenski osip?
Pelenski osip je svaka iritacija i upala u predelu pelenske regije. Obuhvata deo analnog područja, genitalija i pregiba. Simptomi pelenskog osipa su:
- Crvenilo
- Oštećena koža
- Pojava plikova
- Suvoća
Takođe, bebina razdražljivost može biti znak da se pojavio pelenski osip.
Kako nastaje pelenski osip?
Pelenski osip nastaje kombinacijom raznih faktora. Najčešće usled iritacije osetljive bebine kože sa pelenom ili hemijskim sastavom određenog proizvoda za negu bebe. Takođe može nastati pri uvođenju novih namirnica, to je najčešće u periodu između 9. i 12. meseca života.
Pojava gljivica i bakterija mogu uticati da dođe do pelenskog osipa, a u težim slučajevima nastaju plikovi i gnojne rane.
Iako su kvalitetne pelene važne i mogu sprečiti pojavu pelenskog osip, one nisu jedini uzrok. Pelenski osip najčešće nastaje zbog sledećih stvari:
- Nečesta promena pelena
- Tesne pelene
- Sastav preparata za negu bebine kože
- Bakterije
- Nove namirnice u ishrani
- Osetljiva bebina koža
- Upotreba antibiotika
Koji god da je uzrok nastanka, nema razloga za paniku. U nastavku ćete videti kako da sprečite pojavu pelenskog osipa i kako da ga se rešite.
Kako sprečiti pojavu pelenskog osipa?
Da ne bi došlo do pelenskog osipa, najvažnije je da pravilno negujete kožu, kao i higijena. Pored toga, neophodno je da redovno menjate pelene, čim uočite da su mokre. U moru obaveza, roditelji često odaberu pelene lošijeg kvaliteta. Zato se dobro uputite u kvalitet pelena, pre nego što ih odaberete. Isto važi i za preparate koji se odnose na negu bebine kože, takođe i sredstva za pranje bebinih stvari.
Za kupke je neophodno da nemaju štetne sastojke. Takođe, nemojte koristiti sredstva koja u sebi sadrže alkohol.
Kako da uklonite pelenski osip?
Iako isprva deluje kao nerešiv problem, često se pelenski osip jednostavno uklanja. Nekada su prosta rešenja sasvim dovoljna.
Recimo, pre svakog menjanja pelena perite ruke. Time ćete sprečiti da koža bebe dođe u kontakt s raznim bakterijama, koje mogu još da pojačaju crvenilo i izritiraju kožu.
Često menjajte pelene, a pelensku regiju perite mlakom vodom. Nemojte koristi parfemisane vlažne maramice. Kada brišete bebu, koristite pamučne stvari.
Pošto okupate bebu, nemojte je brisati, već sačekajte da se sama osuši. Dovoljno je da prostorija bude topla.
Ako dođe do pelenskog osipa, neka beba što više vremena bude bez pelena. Tada će bebina koža početi da se suši na vazduhu, a to sprečava razvoj bakterija. Tek pošto se osuši, možete naneti staviti kremu i pelenu.
Postoji mnogo krema protiv pelenskog osipa. Najbolje je da odaberete one na prirodnoj bazi. One su najbolje, jer veoma brzo zasušuju plikove, oporavljaju kožu, uklanjaju crvenilo i iritaciju.
Izvor: https://rastimozdravo.com/pelenski-osip/
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0