Kako pomoći detetu da se rashladi u sedištu
🕑 3 min čitanjaLeta su sve toplija, vrućine velike, pa nam se menja i letnji način života. Vreme provodimo u klimatizovanim prostorijama, kod kuće i na poslu, napolje izlazimo rano ujutru ili kasno posle podne.
Ali šta raditi u automobilu tokom putovanja ili kada naprosto moramo negde da se prevezemo? Ako nemamo garažu i automobil je parkiran na suncu?
Šta ako moramo da vozimo decu ili bebe?
Bile velike vrućine ili ekstremno niske temperature, u automobilu uvek moramo misliti na bezbednost i primeniti sve što je zakonom propisano.
Auto-sedište koje odgovara uzrastu je obavezno za prevoz deteta od rođenja.
Ako je automobil parkiran na suncu, ne bi bilo loše da dečje sedište prekrijete peškirom ili nekom drugom tkaninom i tako ga zaštitite od direktnih sunčevih zraka.
Inače, metalni i plastični delovi mogu se toliko ugrejati da opeku dete. Zato naročito budite oprezni kada dete stavljate u sedište, najpre proverite rukom da li je pregrejano, čak i ako je bilo prekriveno.
Praktičan savet:
Ako je više odraslih osoba s detetom ili decom, uvek jedna može da ode i rashladi automobil, a druga pričeka s decom u hladovini. Ako ste sami s detetom a unutrašnjost automobila je toliko vrela da dete ne možete odmah da stavite u auto-sedište, pokušajte na sledeći način: dete stavite u automobil na stranu koja nije bila na suncu, uključite klimu i parkirani sačekajte par minuta dok se auto ne rashladi. Onda možete vezati dete i krenuti.
Oprezno s letnjim navlakama
Neki proizvođači u ponudi imaju letnje navlake za dečja sedišta, uglavnom od fortira. Ako je navlaka originalna, a to znači da ju je proizvođač sedišta predvideo i preporučio baš za model koji vi imate, u redu je da je koristiti.
Navlake sašivene kod kuće ili kupljene preko interneta, a nisu odobrene od proivođača sedišta, ne smeju se koristiti. Iako ih njihovi proizvođači reklamiraju kao univerzalne i sigurne, ne kupujte ništa što nije originalan deo sedišta.
Originalne navlake su napravljene od teže zapaljivih materijala i testirane su zajedno sa sedištem. Prilikom testiranja je utvrđeno da ne ometaju funkciju sedišta, kopče ili putanju kaiševa. S navlakama koje nisu atestirane od proizvođača nema nikakvih garancija, zato ih i ne treba koristiti.
Takođe, iz sličnih razloga se ne preporučuje podmetanje pelene ili peškira ispod deteta. Sve to može da ometa putanju pojasa, ili da dete lakše prokliza prilikom sudara ili naglog kočenja.
Uvek budite oprezni na vrućini
Čak i s letnjom navlakom, kada je jako vruće, svako dete će se baš kao i mi odrasli znojiti u automobilu. Imajte to u vidu pa uvek ponesite rezervnu presvlaku.
Naravno, korišćenje klime u automobilu je preporučljivo. Stručnjaci savetuju da temperaturna razlika ne bude velika, i da se par minuta pre izlaska iz automobila klima isključi a prozori otvore kako bi se organizam postepeno navikavao na toplotu.
Neka je tokom vožnje sveža voda uvek dostupna i vama i detetu. Vrućina umara, a iscrpljeni nekada teže rezonujemo, razdražljivi smo. Imajte to u vidu i ne sedajte za volan umorni ili nervozni, budite oprezni i prilagodite brzinu.
Upozorenje!
Nažalost, svakog leta čujemo bar jednu vest o detetu koje je doživelo toplotni udar ili izgubilo život jer je ostavljeno u automobilu na suncu. Decu nikada ne ostavljajte samu u automobilu, ni leti, ni zimi, ni na trenutak. Brojni su razlozi zbog čega je to opasno. Ako je napolju 35 stepeni, u automobilu parkiranom na suncu temperatura vrlo brzo može da dostigne 50 i više stepeni (radi se o minutima), a u roku od jednog sata može da poraste i na više od 70 stepeni.
Iako se često čini da je jednostavnije da dete ostavite u automobilu dok trknete u prodavnicu, pekaru ili do bankomata – nemojte! Nikada ne znate šta za to vreme može da se dogodi vama ili automobilu. Dete uvek odvežite i povedite sa sobom, ma kako se to činilo komplikovanim.
Zabeleženi slučajevi
– Jedna majka ostavila je decu u automobilu, izašla do apoteke pa se onesvestila. Prolaznici su pozvali hitnu pomoć koja ju je odvezla u bolnicu, a deca su ostala sama, zaključana u autu.
– Čovek je parkirao automobil na trotoaru i otišao do bankomata. Drugi automobil se zaleteo i udario u parkirani. Dete je, srećom, bilo vezano, ali je doživelo veliku traumu.
– Otac je pošao na posao i trebalo je da usput odveze dete u vrtić. Ali pošto je dete zaspalo u sedištu, a on bio rastrojen i zabrinut zbog problema na poslu, zaboravio je na njega. Srećom, kolege su na parkingu firme videle dete kako spava u automobilu i pozvale ga.
Ivana Mihajlović,
savetnica za auto-sedišta
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0