Kravlje mleko za bebe – sve što treba da znate
🕑 3 min čitanjaKravlje mleko je bogat izvor hranljivih materija i često se uključuje u ishranu, kako kod odraslih tako i dece. Međutim, kada je reč o davanju kravljeg mleka bebama, postoje određeni faktori koje treba uzeti u obzir. U ovom tekstu ćemo pojasniti prednosti i mane kravljeg mleka za bebe, njihove reakcije na njega, kada je pravo vreme za uvodjenje, takođe koja je najbolja vrsta kravljeg mleka za bebe.
Prednosti i mane kravljeg mleka za bebe
Prednosti
- Hranljiva vrednost – kravlje mleko je poznato po visokom procentu esencijalnih hranljivih poput proteina, kalcijuma, vitamin D i vitamin B12, koji su vitalni za rast i razvoj beba.
- Kalcijum – utiče na razvoj koštanog sistema.
- Proteini – pružaju energiju bebi za svakodnevnu igru.
Mane
- Alergije i netolerancije – alergije na kravlje mleko i intolerancija na laktozu su uobičajene brige kod beba. Alergijske reakcije se mogu manifestovati kao osip na koži, koprivnjača i problemi sa varenjem. Intolerancija na laktozu može uzrokovati nadutost, dijareju ili nelagodu u stomaku.
- Manjak gvožđa – kravlje mleko sadrži nizak nivo gvožđa, što je nedovoljno za bebine potrebe Uvođenje kravljeg mleka prerano može doprineti anemiji usled nedostatka gvožđa kod beba.
- Nezreo digestivni sistem – digestivni sistem beba je još u razvoju, a proteini i masti u kravljem mleku mogu biti teški za varenje, što dovodi do problema sa varenjem ili zatvorom.
Reakcije beba na kravlje mleko
Reakcije beba na kravlje mleko mogu da variraju. Neke bebe ga dobro podnose, dok druge mogu imati negativne efekte. Uobičajene reakcije beba na kravlje mleko su:
- Alergija – alergije na kravlje mleko mogu se manifestovati kao kožni osip, oticanje, povraćanje, svrab ili dijareja. Ako vaša beba pokazuje ove simptome nakon konzumiranja kravljeg mleka, obratite se lekaru. Takođe, ako primetite da je nos začepljen i kašalj, to može biti naznaka da se javila alergija.
- Intolerancija na laktozu – intolerancija na laktozu javlja se kada bebe ne mogu da svare laktozu, šećer koji se nalazi u mleku. Simptomi uključuju nadutost, gasove i dijareju.
- Neprijatnosti u varenju – bebe sa nerazvijenim digestivnim sistemom mogu gasove ili zatvor posle konzumiranja kravljeg mleka.
Iako možda sve deluje zastrašujuće, ne želimo da vas odvratimo od uvođenja kravljeg mleka, već samo ukažemo na sve činjenice i da se kravlje mleko uvodi postepeno.
Kada uvesti kravlje mleko bebama?
Preporučuje se uvodjenje kravljeg mleka bebama u drugoj godini. Dotad, majčino mleko ili dečja formula treba da budu glavni izvor ishrane. Time će beba dobiti odgovarajuće hranljive materije i smanjiti rizik od alergija, problema sa varenjem i nedostatka gvožđa.
Postoje mišljenja da se kravlje mleko bebama može davati pomešano sa drugom hranom posle 6. meseca života.. Na taj način možete videti reakciju bebe. Najbolje je da se za tako nešto posavetujete sa doktorom.
Koje kravlje mleko je najbolje?
Domaće kravlje mleko
Roditelji najčešće teže domaćim proizvodima, jer su sinonim za zdravlje. Zato mnogi traže organske proizvode bez veštačkih sastojaka i pesticida. Domaće mleko ima pun ukus, ne opada kvalitet, jer nema nikakvih obrad.
Mane ove vrste mleka su dostupnost, jer nije ga lako naći ako živite u gradu. S druge strane, domaće kravlje mleko nije prošlo nikakvu kontrolu kvaliteta.
Kupovno kravlje mleko
Najveća prednost ovog mleka je dostupnost. Takođe, kupovno mleko ima rok trajanja i koliko sadrži procenata kravljeg mleka. Tako ćete znati koje mleka treba da date bebi. Pre bilo kakve kupovine kravljeg mleka, obavezno se posavetujte sa lekarom, jer ne prija svakoj bebi isto kravlje mleko.
Svaka beba je posebna, a njihove potrebe se razlikuju. Kravlje mleko može biti vredan dodatak ishrani beba, tek pošto što napune godinu dana. Međutim, važno je biti svestan prednosti i mana. Pridržavanje preporučenih i jasnih saveta od strane lekara, bez problema ćete odlučiti koja vrsta kravljeg mleka je za najbolja za vašu bebu.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0