Naknadno ugrađivanje isofixa u automobil
🕑 3 min čitanjaIstraživanja i praksa pokazuju da se velika većina (oko 70%) dečijih sedišta koja se pričvršćuju automobilskim pojasom – ne postavljaju pravilno, sa stanovišta sigurnosti. Najčešće greške su te da pojas nije provučen ispravnom putanjom ili da nije dovoljno zategnut, pa se auto sedište pomera kada ga prodrmate u donjem delu. Osim ovih grešaka ređe srećemo i druge, da roditelji pribegavaju vezivanju sedišta sa dva pojasa na zadnjoj klupi, dodatno učvršćuju sedište kanapima ili ga pritiskaju prednjim sedištem kako bi im delovalo bezbednije. Ni jedan od ovih načina nije ispravan – jer je sedište testirano na način na koji proizvođač i propisuje da mora biti vezano. Pri svakom drugačijem pričvršćivanju ne znamo kako će se sedište u sudaru ponašati i da li će pružiti onu vrstu zaštite koju proizvođač garantuje.
Kako nepravilno pričvršćeno sedište povećava šansu za zadobijanje teških povreda u sudaru, stručnjaci koji se bave bezbednošću saobraćaja razvili su ISOFIX sistem koji omogućava da se dečije auto sedište lakše postavi (pričvrsti) u automobilu. ISOFIX znatno smanjuje mogućnost greške.
Automobili novije proizvodnje uglavnom su opremljeni ISOFIX sistemom. No, dešava se ponekad da na automobilu postoji oznaka za ISOFIX, ali da ne možemo da napipamo ili pronađemo prstenove. ISOFIX prstenovi, ili kako ih još zovemo – kuke, nalaze se u pregibu naslona i sedalnog dela automobilskog sedišta. Nema ih na svim mestima na automobilu, najčešći su na zadnjoj klupi iza vozača i suvozača, ponekad i u sredini, ako je zadnja klupa dovoljno velika a sedišta fizički podeljena. Ponekad ga ima i prednje, suvozačko sedište u autu.
Regulacija 129, s obzirom da je na snazi od 2013. godine, odnosi se uglavnom samo na sedišta koja se pričvršćiju uz pomoć ISOFIXa. Roditelji nam se često javljaju sa pitanjem da li je moguće ISOFIX dodatno ugraditi u automobil.
U nekoliko ovlašćenih servisa rekli su nam da je moguće, samo ako automobil ima pripremu za ISOFIX. Priprema je zapravo jedna metalna šipka koja je postavljena šrinom vozila negde iza ili ispod zadnjeg sedišta. Ako niste sigurni da li imate kuke ili samo pripremu, najbolje je da informacije potražite u tehničkom uputstvu za upotrebu vozila, koje možete potražiti i na internetu ako ga nemate u automobilu. Ako posle svega i dalje niste sigurni, najbolje je da u ovlašćenom servisu proverite da li vaš automobil ima pripremu za ISOFIX i mogućnost ugradnje.
Napomena:
Jedini ispravan način ugradnje bilo kakve dodatne bezbednosne opreme u automobil je u ovlašćenom servisu vašeg automobila. Samo tako ćete biti sigurni da su ugrađeni novi, ispravni i fabrički atestirani delovi, te da je sve urađeno po specifikaciji proizvođača.
Kao što nikako nije preporučljivo da se na dečijem auto sedištu koriste dodaci koji nisu originalni, odobreni od strane proizvođača, tako to isto važi i za dodatke automobilu. Samo ovlašćeni serviser može da ugradi i odobri korišćenje bilo kakvih delova koji se naknadno dodaju.
Osim ISOFIX kukama, dečije sedište u automobilu potrebno je obezbediti i trećom tačkom vezivanja. Neka sedišta imaju takozvanu potpornu nogu, a druga opet gornju vezivnu sponu koja se kači na za to predviđeno mesto u gepeku. Nema svaki automobil mogućnost za nogu ili sponu, tako da i to proverite u uputstvu (preporuka proizvođača i automobila i dečijeg sedišta je uvek prva stvar kojom se vodimo prilikom izbora auto sedišta).
Ako dodatno ugrađujete ISOFIX, takođe u servisu proverite da li automobil u gepeku ima sidrište za vezivanje gornje spone dečijeg sedišta (i pazite da ga ne pomešate sa kukama za obezbeđivanje prtljaga, najčešće je pored njega nacrtano sidro), te ako nema da li se i ono može dodatno ugraditi.
Na kraju, još jednom naglašavamo da je opasno da sami dodajete bezbednosne elemente u automobil, šrafite ili improvizujete. Svaki sistem koji se koristi za vezivanje dečijeg auto sedišta mora biti originalan, odobren od proizvođača automobila i proveren i postavljen u ovlašćenom servisu. Samo tada ćete biti sigurni da će ispuniti svoju svrhu u pričvršćivanju sedišta.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0