Šta je ADAC test i zašto je važan?
🕑 3 min čitanjaADAC je nemački automobilski klub osnovan 1903. godine. Sa centrom u Minhenu i brojnim podružnicama širom Nemačke, danas je ADAC najveće evropsko auto-moto udruženje sa oko 21 milion članova. S obzirom na to da su među najuticajnijim nemačkim udruženjima, osim pomoći na putu i usluga koje pružaju članovima, veoma su prisutni u javnom životu.
ADAC-ove aktivnosti se fokusiraju i na teme bezbednosti saobraćaja, zakonodavstva, kazni, bezbednosti tunela, trajektnih vozila, a takođe se bave i edukacijom o bezbednosti na putevima. Jedna od njihovih aktivnosti je i testiranje dečjih auto-sedišta čiji se rezulati objavljuju svake godine u maju, i to za određeni broj modela.
Zanimljivost:
Preko svoje dobrotvorne podružnice ADAC Luftretung GmbH, osnovane još 1981. godine, upravlja najvećom flotom helikoptera hitne pomoći i intenzivne nege. Flota obuhvata 55 helikoptera i 190 članova osoblja.
Šta su ADAC testovi i kako se izvode?
Testovi koje ADAC sprovodi stroži su nego testovi koje su dužni da obave proizvođači sedišta kako bi dobili jedan od dva važeća atesta Evropske komisije: ECE R44/04 i R129. Takođe, obuhvataju i kategorije koje se ne tiču same bezbednosti saobraćaja i ponašanja u sudaru, već ocenjuju i jednostavnost rukovanja auto-sedištem, kao i kvalitet materijala od kojih je napravljeno.
Kako bi testovi bili što verniji, za testiranje se koristi karoserija nekog od poslednjih modela automobila volkswagen golf montirana na testnu klupu, a testovi se rade pri simulaciji čeonog tj. frontalnog sudara pri brzini od 64 km/h i bočnog sudara pri brzini od 50 km/h.
ADAC ne testira sva auto-sedišta svih proizvođača. Odabir se vrši na osnovu popularnosti prodaje tog ili prethodnih modela, prisutnosti na tržištu, zatim biraju se sedišta koja imaju neku novinu u načinu postavljanja ili vezivanja deteta, kao što su, recimo, sedišta s rotacijom i sedišta sa štitnikom umesto pojaseva.
Da bi se dobili što realniji rezultati testiranja i najverniji prikaz ponašanja sedišta i deteta u trenutku sudara, koriste se testne lutke najnovije generacije. One su određene težine i visine, prilagođene kategoriji sedišta koje se testira. Lutke se u sudaru testiraju u svim položajima koje sedište nudi (sedeći, poluležeći). Takođe, ako sedište ima opciju postavljanja u smeru vožnje i suprotno od smera vožnje, ili uz pomoć isofixa, ali i pojaseva, testira se ponašanje kod svakog od ovih načina postavljanja.
Svaka lutka ima veliki broj senzora koji kompjuteru šalju bitne informacije. Neke od njih su istezanje vrata ili drugih delova tela u centimetrima, te koliko su se i lutka i sedište pomerili prilikom sudara, da li je putanja pojasa ostala nepromenjena, položaj kopče, kolika sila deluje na određene delove tela, a kolika na samo auto-sedište.
Vrste ocena ADAC testova
Postoji pet ocena koje mogu dobiti dečja auto-sedišta i to su: veoma dobro, dobro, zadovoljavajuće, dovoljno i nezadovoljavajuće. Pored toga kakvu zaštitu pružaju prilikom sudara, u ocenu ulaze i lakoća upotrebe, udobnost, kvalitet presvlake, uputstvo za upotrebu, rizik od zloupotrebe itd.
Od 2011. se proverava i da li u delovima sedišta s kojima dete dolazi u direktan kontakt ima toksičnih materija. Proverava se prisutnost ftalata, azota i teških metala.
Savet pri kupovini auto-sedišta
Ako pri kupovini sedišta roditelji uzimaju u obzir ADAC-ov test, preporuka je da prvenstveno obrate pažnju na to kakve je ocene sedište dobilo u kategoriji bezbednosti. Ako želite sedište koje je odlično ocenjeno u sudaru, ali je dobilo slabiju ocenu za lakoću upotrebe, pre kupovine ga isprobajte u svom automobilu i vidite da li ga možete jednostavno montirati.
Napomena
ADAC test nije isto što i atest bezbednosti. Da bi se neko dečje auto-sedište uopšte prodavalo na evropskom tržištu, mora prvo da dobije atest bezbednosti. Trenutno su važeća dva atesta: ECE R44/04 i R129. Proizvođač sedišta je dužan da sedište testira prema zahtevima u uputstvu Evropske komisije, i rezultate testiranja predoči nadležnom organu u svojoj zemlji. Ako zadovoljava propisane uslove, sedište će dobiti atest bezbednosti.
View this post on Instagram
Njega moraju imati apsolutno sva sedišta. I to mora biti vidljivo istaknuto na plastici sedišta, najčešće na crvenoj ili narandžastoj etiketi. Svi drugi testovi su dodatni, te ako sedište koje želite da kupite nije testirano na ADAC-ovom testu, a ima test bezbednosti, ono je ispravno i sigurno za korišćenje.
Ivana Mihajlović,
savetnica za dečja auto-sedišta
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0