Šta raditi kada dete ujede krpelj?
🕑 < 1 min čitanjaAko primetite krpelja koji se zakačio kožu vašeg deteta neophodno je da što pre bude odstranjen i najbezbednije je to učini stručno lice.
Krpelja u prirodi najviše ima u periodu od ranog proleća do kasne jeseni, baš kada ljudi najviše vremena i provode na otvorenom. Te sitne napasti vrebaju u svakom kutku okruženom travom i drvećem, a obično su zakačeni za visoku travu. Sam ujed opasan je zbog toga što može biti zaražen lajmskom bolešću, tačnije bakterijom borelija, koja napada srce, zglobove i centralni nervni sistem. Procenjuje se da je 35 odsto krpelja kod nas prenosnik ove bolesti.
Krpelji su prenosioci uzročnika lajmske bolesti, borrelia burgdorferi, sa zaraženih životinja na ljude. Po prenošenju na kožu čoveka, krpelj ubada u kožu, fiksira se za nju i počinje da se hrani krvlju. Smatra se da je vreme od uboda do odstranjenja krpelja sa kože veoma bitno za verovatnoću prenosa bolesti – potrebno je da se krpelj odstrani u roku od 36 sati, tada je malo verovatno da će se osoba zaraziti.
Iako se nekada koristio alkohol, benzin ili aceton za odstranjivanje ovih štetočina, to nije dobra praksa, jer omamljeni krpelj onda preko povraćenog sadržaja lakše unese infekciju kroz kožu.
Postoje i zaštitne kreme koje se nanose na kožu i odbijaju krpelje. U svakom slučaju, posle boravka u prirodi, dete i sebe treba detaljno pregledati, posebno prevoje (pazuh, prepone).
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0