2. nedelja trudnoće
🕑 3 min čitanja2. nedelja trudnoće
Iako je druga nedelje trudnoće, vi još niste u drugom stanju. Situacija je ista kao u prvoj nedelji. Međutim, u drugoj nedelji trudnoće počinje proces ovulacije. Ova faza naziva se folikularna faza ciklusa. Tada možete očekivati veći nivo serotonina poznatog kao hormon sreće. Ovulacija u drugoj nedelji trudnoće važan je trenutak ukoliko planirate da zatrudnite. Tada se oslobađa zrela jajna ćelija i postaje dostupna za oplodnju. Zbog veće količine estrogena pojačava se libido. Upravo zato se dame u tom trenutku osećaju lepše i zavodljivo. Pune se energije, pa se tokom druge nedelje trudnoće preporučuju redovnije seksualne aktivnosti. Druga nedelja trudnoće donosi simptome koji ukazuju da ste spremni za ovulaciju:
- pojačano čulo mirisa i osetljivost na mirise koje niste primećivali
- viša bazalna telesna temperatura
- povećan libido
- bol u predelu karlice
Ukoliko zatrudnite u drugoj nedelji trudnoće, simptomi se neće pojaviti odmah. Njih ćete primetiti tek kada budu dovoljno učestali. To se uglavnom dešava u četvrtoj nedelji trudnoće. Simptomi u drugoj nedelji trudnoće:
- blago i tačkasto krvarenje
- često mokrenje
- malaksalost
- osetljivije grudi
- mučnina
Saveti za 2. nedelju trudnoće i ishrana
Najbolje što možete uraditi u drugoj nedelji trudnoće jeste da se rešite loših i štetnih navika. Preporučuje se da u drugoj nedelji trudnoće prestanete da pušite i svoju ishranu obgatite zdravim namirnicama. To ne znači da držite dijetu, jer nije vreme za to. Izbacite iz svakodnevne upotrebe previše masnu hranu kao i višak šećera.
Isto tako, važno je da spavate dovoljno. Cilj je da se osećate opušteno i izbegavate stres. Druga nedelja trudnoće traži od vas da unosite što više vitamina. To se posebno odnosi na folnu kiselinu. Uticaj folne kiseline je nemerljiv jer je odgovorna za razvoj neuralne cevi fetusa. Preporučuje se da uzimate 400-500 mikrograma dnevno, to će pomoći da fetus razvije zdrav mozak i kičmenu moždinu. Neki od najboljih izvora folne kiseline su:
- jaja
- meso
- riba
- mlečni proizvodi
- mahunarke
- zeleno lisnato povrće
Nisu samo buduće mame u obavezi da vode računa. Isto se odnosi i na tate. Druga nedelja trudnoće je idealna da tate u svoj jelovnik uvrste zdraviju hranu. To posebno važi ukoliko želite da imate zdrave i pokretne spermatozoide. Najviše se preporučuje hrana bogata cinkom. Izdvajaju se ostrige koje su prepune cinka i dokazano utiču na produkciju sperme i testosterona. Pored ostriga, cink možete uneti putem nemasne govedine, jaja, mlečnih proizvoda i oraha.
Vitamini su podjednako važni. Namirnice bogate vitaminima štite spermu od ćelijskih oštećenja. Vitamin C utiče na kvalitet sperme, zato u drugoj nedelji trudnoće unosite više paradajza, bobičastog i citrusnog voća. Na vitalnost sperme utiče vitamin A. Njega možete uneti kroz šargarepu, kajsije i crvenu papriku.
Fizičke aktivnosti u drugoj nedelji trudnoće
Nema boljeg perioda za redovne seksualne odnose nego u drugoj nedelji trudnoće. Osim što imate veću prirodnu želju, bolje su i same šanse da zatrudnite. Iako postoje različite tvrdnje o tome koja je poza najbolja, do sada nije nijedna potvrđena. Misionarska poza smatra se najpoželjnijom zato što omogućuje najdublju penetraciju. A sigurno je da su veće šanse da zatrudnite ukoliko mirujete nakon odnosa jer se na taj način sperma zadržava duže. Druga nedelja trudnoće polako prolazi i iza ugla nas čeka treća. Zajedno idemo prema cilju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (2)
3. nedelja trudnoće | Praktika | MojaPraktika - 14.04.2022
[…] važnosti folne kiseline već smo pisali u drugoj nedelji trudnoće, isto se odnosi i na ovu nedelju. Mnogo štetnih materija može dospeti do vaše bebe putem […]
1. nedelja trudnoće, simptomi i bolovi u stomaku | Praktika | MojaPraktika - 22.11.2022
[…] Prva nedelja je sam početak, opustite se, nema razloga da brinete. Već iza ugla čeka vas druga nedelja trudnoće. […]