Da li je umor normalna pojava u trudnoći?
🕑 3 min čitanjaUmor, pa i onaj ekstremni, rani je znak trudnoće koji gotovo sve žene imaju u prvom tromesečju. I on je sasvim normalan. Takođe, sasvim je normalan pratilac trećeg trimestra, s njim se suoči oko 60 procenata trudnica.
Umor se zvanično smatra stalnim nedostatkom energije. Tokom trudnoće možda ćete se osećati kao da ne možete ustati ujutro ili da jedva čekate da se uvučete u krevet čim pređete kućni prag. I to je sasvim u redu.
Kada se javlja trudnički umor?
Umor može početi još u prvim nedeljama trudnoće. Neke žene primećuju iscrpljenost već nedelju dana nakon začeća.
Iako umor postepeno nestaje tokom drugog trimestra, često se vraća u trećem, mada je kao i svaki drugi simptom različit kod svake trudnice.
Šta može biti uzrok?
Trudnoća je nekako poput trčanja maratona dok nosite ranac koji je svakog dana malo teži. Drugim rečima, to je naporan posao! Iako niste svesni šta se sve dešava u vašem telu, znajte da ono radi napornije nego ikad pre, čak i kada ste u stanju mirovanja.
Uzroci umora tokom rane trudnoće
U prvom trimestru brojni faktori mogu izazvati trudnički umor, uključujući:
Formiranje posteljice
Tokom prvog trimestra vaše telo stvara placentu (posteljicu), organ koji se formira posebno za ovaj period, a zadatak mu je da bebu snabdeva hranjivim sastojcima i kiseonikom neophodnim za rast i razvoj. To je ogroman zadatak koji od vašeg tela zahteva više energije.
Hormoni
Umor u trudnoći uglavnom je posledica pojačane proizvodnje hormona progesterona koji podržava vašu trudnoću i povećava proizvodnju mlečnih žlezda potrebnih kasnije za dojenje. Promene hormona takođe mogu izazvati preokret raspoloženja, a vožnja emocionalnim toboganom u trudnoći može biti zamorna.
Povećano snabdevanje krvlju
Stvaranje i pumpanje dodatne krvi za snabdevanje vaše bebe hranljivim sastojcima i kiseonikom može takođe izazvati umor.
Ostale fizičke promene
Vaš metabolizam je ubrzan, ubrzani su vam otkucaji srca, šećer i krvni pritisak su u padu, koristite više hranjivih sastojaka i vode – sve to može pomalo da vas umori.
Do kraja prvog trimestra vaše telo će završiti herkulovski zadatak formiranja placente (koja preuzima funkcije koje beba ne može sama da obavlja) i malo ćete se navići na hormonske i emocionalne promene, što znači da je u drugom trimestru dobar nivo energije.
Uzroci umora u trećem trimestru
Umor s početku mogao da se vrati pred kraj trudnoće, ali su njegovi uzroci drugačiji.
Trudnički stomak
Vaša beba brzo raste, a vi imate više kilograma nego ranije.
Nesanica i drugi simptomi
Vaš poveći stomak, zajedno s nekim simptomima, poput gorušice, bola u leđima, sindroma nemirnih nogu, mogu učiniti vaš san isprekidanim.
Stres
Preopterećenost pripremama za dolazak bebe, spiskovima za kupovinu, obavezama koje treba završiti, izborom imena deteta i drugim odlukama koje treba doneti takođe može da vas košta sna i energije.
Više zadataka
Mešavini dodajte odgovornosti kao što su posao i briga oko druge dece, i umor se umnožava.
Može li umor naškoditi mojoj bebi?
Za većinu žena umor tokom trudnoće potpuno je normalan i neće naškoditi ni mami ni bebi. Napokon, vaše telo preuzima ozbiljan zadatak da stvori drugo ljudsko biće, pa je sasvim normalno da se osećate malo umornije.
Međutim, ako ste konstantno veoma umorni, obavezno porazgovarajte sa svojim ginekologom.
Kako ukloniti umor?
Ne žurite!
Ovo je prilika da se sasvim usredsredite na brigu o sebi.
Ako već imate decu, nije vreme da baš sada budete supermama. Neka neoprano posuđe pričeka, potrudite se da ne usisavate i brišete po kući svaki čas. Umesto da se previše umarate hodajući po supermarketima, pokušajte da poručite stvari putem interneta.
Ako vam je pomoć potrebna, potražite je!
Ako partner, prijatelji ili porodica nude pomoć, recite da! Ukoliko neko drugi preuzme nabavku namirnica, to znači da ćete vi moći da odete u neobaveznu šetnju ili radite onlajn jogu za trudnice.
Osluškujte svoje telo
Ako ste umorni, provedite veče u opuštanju s podignutim nogama. Nemojte osećati obavezu da se pridružite večeri s prijateljima ili nakon posla piću (naravno bezalkoholnom) s kolegama. Osluškujte svoje telo i ponašajte se u skladu s tim!
Birajte zdravu hranu
Unosite dovoljno kalorija (što je možda lakše reći nego učiniti ako imate jutarnje mučnine – ali svakako vredi truda). Dobro uravnotežena, zdrava ishrana ključna je za zdravu trudnoću.
Smanjite kafu i slatkiše. Ako obično posegnete za kofeinom ili šećerom tokom podneva, imajte na umu da će to kratkotrajno zadovoljstvo par sati kasnije dovesti do pada energije.
Jedite često
Oduprite se preskakanju obroka. Ako pojedete šest manjih obroka umesto tri obilna, možete održati nivo šećera i energije, a i pomoći u smanjenju drugih uobičajenih simptoma trudnoće, poput jutarnjih mučnina i zatvora.
Izvor: Bebologija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0