Dijeta u trudnoći- kada je zaista neophodna
🕑 3 min čitanjaViše je razloga zbog kojih tokom drugog stanja treba ograničiti unos određenih namirnica, a ponekad i kalorija te rigorozno voditi računa o ishrani. Saznajte koji su to…
Mit kako trudnice treba da jedu za dvoje konačno je razbijen. Stalni apeli ginekologa da nekontrolisano gojenje u trudnoći može ugroziti i mamu i bebu urodili su plodom, pa sad mnogo više trudnica vodi računa o izboru i količini pojedene hrane nego ranije, nastojeći da se do porođaja ugoji optimalnih devet do 12 kilograma. Ali s druge strane i dalje nije razvijena svest o tome da trudnice u određenim situacijama treba da drže dijetu radi zaštite svog i bebinog zdravlja. Na našim prostorima još uvek mnogi zaziru od sprovođenja bilo kog dijetetskog režima tokom drugog stanja, iz prostog razloga jer se plaše da u tom slučaju plod neće napredovati. A istina je skroz suprotna. Kad postoje opravdani razlozi za dijetu, svakako je za obe strane mnogo je bolje i bezbednije korigovati jelovnik po instrukcijama ginekologa i nutricioniste, nego se oglušivati o ovu potrebu organizma. U nastavku vam otkrivamo u kojim je sve situacijama tokom čarobnih devet meseci preporučljivo sprovoditi dijetu i – kakvu.
Ako ste bili gojazni i pre nego što ste zatrudneli…
… poželjno je da ograničite kalorijski unos i strogo izbegavate konzumaciju namirnica i napitaka koji sadrže prazne kalorije, nezdrave šećere i masti. Evo zbog čega. Za trudnice koje u startu imaju višak kilograma i povišen BMI (indeks telesne mase) ne važi opšta preporuka Svetske zdravstvene organizacije da se ugoje od devet do 12 kilograma. Zavisno od stepena gojaznosti i opšteg zdravstvenog stanja njima se obično preporučuje da u početku smršaju, a da za tih devet meseci ukupno dobiju sedam-osam kilograma. Shodno tome, savetuje im se da se vode specijanim dijetetskim planom ishrane koji ne opterećuje već opterećeni metabolizam, a opet i mami i bebi obezbeđuje sve neophodne nutrijente.
Ako ste dobili gestacijski dijabetes…
… poznat i pod terminom trudnički dijabetes, poželjno je da do porođaja, a možda i prvih nekoliko meseci posle porođaja, dok vam se nivo šećera u krvi potpuno ne stabilizuje, budete na dijabetičnoj djeti prilagođenoj trudnicama. Pod njom se podrazumeva restrikcija svih izvora prostih ugljenih hidrata – slatkiša, grickalica, gotovih industrijskih proizvoda, u prvom redu sosova i preliva poput kečapa i majoneza, te hleba i testa od belog brašna. A savetuje kontrolisan unos složenih ugljenih hidrata (pre svega žitarica, povrća i voća niskog glikemijskog indeksa), zdravih masti (semenki, koštunjavih plodova, hladno ceđenih ulja) i pojačan unos kvalitetnih proteina (domaće piletine, ćuretine, junetine, sveže ribe s niskim sadržajem žive). Ovaj tip dijete poželjno je da sprovodite i ako imate dijabetes tipa 1 ili 2 (odranije) ili insulinsku rezistenciju, ali i ako ste pod povećanim rizikom od dobijanja gestacijskog dijabetesa zbog opterećene porodične anamneze.
Ako vam je povišen krvni pritisak…
…nezavisno od toga da li vam se ovaj problem javio pre ili u toku trudnoće, poželjno je da konzumaciju soli svedete na najmanju moguću meru, te da iz ishrane isključite sve što doprinosi povećanju krvnog pritiska – suhomesnate proizvode, masno meso, kožicu s mesa, punomasne i usoljene mlečne proizvode (kajmak, puter, pavlaku, teške sireve), ukiseljeno povrće, grickalice, pa i kupovne čokolade, keks, kremove. Jer čak i u slatkišima ima skrivene soli. S druge strane, korisno je da vam na jelovniku češće budu zastupljeni sezonsko voće, sveže i bareno povrće, barena ili grilovana teletina, junetina, domaća piletina i ćuretina, riba, jogurt i neslan mladi sir s niskim sadržajem masti, integralne žitarice, te sirovi ili pečeni (nikako prženi!) i – neusoljeni koštunjavi plodovi. Uz ovakav dijetetski režim smanjuje se rizik od komplikacija koje visok krvni pritisak može prouzrokovati kod trudnica, pre svega od preeklampsije i prevremenog starenja posteljice i štiti zdravlje i majke, i bebe.
TOP-SAVET: Ne određujte sami sebi jelovnik!
Ukoliko mislite da treba da pređete na neki od navedenih dijetetskih režima, a izabrani ginekolog vam to nije preporučio, ne uvodite na svoju ruku promene u ishranu. Što pre mu iznesite svoje mišljenje i zamolite ga da vam da primer jelovnika ili ga pitajte da vam preporuči nutricionistu koji će vam osmisliti individualni plan ishrane prema potrebama vašeg i bebinog organizma. Zahvaljujući tome opskrbićete telo svim neophodnim vitaminima i mineralima, a u isto vreme doprinećete kontrolisanju problema koji je indikacija za sprovođenje dijete u trudnoći.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0