Koje je sve analize potrebno uraditi u trudnoći?
🕑 2 min čitanjaDrugo stanje samo po sebi iziskuje određeno praćenje razvoja ploda tj. fetusa po nedeljama, pa se tako trudnicama unapred zakazuju kako ultrazvučni pregledi kao i pojedini testovi. Ono što je zapravo važno jeste pridržavati se saveta ginekologa da bi trudnoća protekla uredno bez ikakvih mogućih komplikacija.
Postoje tzv. obavezni pregledi kao i oni koji se preporučuju, a one najvažnije najvešćemo u samom nastavku teksta.
Do 8. nedelje – prvi UZ pregled
Kada ženama kasni ciklus i sumnjaju na trudnoću, one se najpre odluče za brzi test koji se može nabaviti u apoteci. Ako test pokaže dve crtice, to praktično znači da je velika verovatnoća da je u pitanju drugo stanje. Ginekolog je taj koji će ultrazvučnim pregledom ustanoviti da li se radi o materičnoj trudnoći i ujedno vam izračunati okviran termin porođaja.
Takođe, on će vas ujedno uputiti na sve neophodne analize i testove koje je potrebno uraditi po trimestrima.
Isto tako, na samom početku trudnoće trebalo bi odraditi kompletnu krvnu sliku kao i vaginalne briseve. Sa analizima se zatim vraćate kod izabranog lekara zbog tumačenja samih rezultata.
Dabl test – nakon 12. nedelje
Kada trudnica zađe u 12. nedelju, obavezan je Double test koji se radi preko analize krvi. Cilj ovog testa je utvrditi da li plod ima neke predispozicije od povećanog broja hromozoma koji dalje mogu uticati na neka ozbiljnija oboljenja kod bebe.
Reč je o skrining testu koji je neinvazivnog karaktera s obzirom da ne ugrožava ni na koji način bebu i trudnicu, i pokazuje kolika je verovatnoća da beba ima Daunov, Edvardsov ili Patauov sindrom – tj. neka hromozomska oboljenja.
20. nedelja je rezervisana za ekspertski ultrazvuk
U ovom periodu se već uveliko može ustanoviti pol bebe kako i razvijenost pojedinih bebinih organa. Danas, pomoću savremenih ultrazvučnih aparata budući roditelji mogu jasno da vide bebine šake, oblik glave, lice kao i prstiće na rukama i nogama.
Ekspertskim ultrazvukom lekar može utvrditi količinu plodove vode kao i detaljnu proveru zdravlja srca kod bebe (srčane komore, predkomore, veličinu srca i sl.).
Kada se radi tzv. OGTT test?
Između 26. i 28. nedelje trudnice mogu odraditi OGTT test, tj. analizu gestacijskog dijabetesa. Do trudničkog dijabetesa najčešće dolazi usled hormonskog disbalansa koji praktično umanjuju potrebnu količinu insulina.
Prva sumnja na gestacijski dijabetes se javlja kada krvna slika pokaže povišen nivo šećera u krvi naročito u jutarnjim časovima. Tada je neophodno odraditi OGTT test – oralni glukoza tolerans test ili test opterećenja glukozom.
36 nedelja je rezervisana za CTG preglede
Nakon ulaska u 9. mesec, buduće mame mogu očekivati učestale CTG preglede koji se rade sve do termina za kada je predviđen porođaj. Ctg – om se mere srčani otkucaji bebe kao i kontrakcije. Pa tako, ako CTG pokaže izražene kontrakcije koje s vremena na vreme postaju sve jače, postoji velika verovatnoća da će vas ginekolog uputiti u porodilište.
Pored gore navedenih redovnih pregleda, s vremena na vreme treba ponoviti krvnu sliku (naročito ispratiti vrednosti gvožđa kako se bliži 9. mesec), kao i vaginalne i cervikalne briseve koji treba da pokažu da li postoji neka bakterija kod trudnice ili ne.
Foto: Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0