Navike koje mogu biti štetne u trudnoći
🕑 3 min čitanjaTrudnoća je divno, ali i vrlo odgovorno putovanje. Od momenta začeća pa do porođaja žena treba da vodi računa o svim svojim životnim navikama (šta konzumira, čime se neguje i koliko je fizički aktivna) kako bi obezbedila bebi što bolje uslove za prenatalni razvoj i rast. Svesni toga, kreirali smo kratak priručnik o potencijalno štetnim navikama koje mogu negativno da utiču na tok i ishod trudnoće, pa ih zbog toga treba iskoreniti ili bar držati pod kontrolom. Evo koje su to navike.
Pušenje (aktivno i pasivno)
Dok jedna grupa ginekologa i istraživača smatra da trudnice nikako ne bi smele da puše i apeluje na žene da raskrste s upotrebom cigareta čim saznaju radosnu vest, druga grupa stručnjaka je stava da trudnice treba postepeno da se oslobode ove loše navike. Oni ženama savetuju da u početku puše pet cigareta dnevno, pa da taj broj s vremenom smanjuju, da bi do 14. nedelje potpuno stavili tačku na pušenje. Jer se, objašnjavaju, kriziranje zbog nagle nikotinske apstinencije isto loše odražava na plod. Ipak, svi su složni oko toga da u trudnoći ne treba pušiti, pošto ova navika u prvom i drugom tromesečju može znatno da ubrza sazrevanje posteljice i poveća rizik od spontanog pobačaja, a kasnije rizik od prevremenog porođaja i rađanja bebe s malom telesnom težinom. Ali to nije sve. Osim aktivnog, treba da se klonite i pasivnog pušenja. Ukoliko svaki dan budete boravili u zadimljenim prostorijama, time možete da ugrozite bebu u stomaku. Obrazloženje je jednostavno – svakodnevno višesatno udisanje duvanskog dima jednako je pušenju dve-tri cigarete dnevno.
Konzumacija kofeinskih napitaka
Ispijanje kafe, jakih čajeva, gaziranih i energetskih napitaka s dosta kofeina takođe može loše uticati na prenatalni razvoj i ishod trudnoće. Rezultati različitih istraživanja pokazali su da kontinuirani unos ove stimulativne supstance može dovesti do slabije prokrvljenosti posteljice i smanjenog dotoka kiseonika i hranljivih materija do ploda. A to za direktnu posledicu može imati nezrelost ploda, to jest njegovu manju težinu, dužinu i obim glave u odnosu na gestacijsku starost (trenutnu nedelju trudnoće). Drugi razlog zbog kog se savetuje izbegavanje kofeinskih napitaka u trudnoći jeste taj što oni mogu povećati rizik od spontanog pobačaja za nemalih 25 posto. Stoga poslušajte savet ginekologa – uzdržite se od unosa kofeina ili strogo kontrolišite svoju dnevnu dozu. Preporuka je da tokom drugog stanja dnevno ne unosite više od 200 miligrama kofeina iliti više od dve šoljice kafe i dve šolje čaja. Što se tiče energetskih pića i sokova s kofeinom, bilo bi najbolje da ih ne pijete ili da ih pijete izuzetno retko po pola čaše-čašu.
Uživanje u alkoholu
Česta konzumacija alkohola u trudnoći za posledicu može imati zastoj u rastu ploda i razvitak fetalnog alkoholnog sindroma koji karakteriše rađanje bebe s malom porođajnom težinom i dužinom, sitnom glavicom i anomalijama zglobova, srca, genitalija, urinarnog i digestivnog sistema. Uz to, ova navika može povećati rizik od spontanog pobačaja i prevremenog porođaja, smatraju stručnjaci i pozivaju buduće majke da sva alkoholna pića zaobilaze u širokom luku ili da konzumiraju najviše jednu čašu kvalitetnog vina na nedeljnom nivou, uz obrok. Ne kršite ovu preporuku!
Korišćenje agresivnih kozmetičkih preparata
Koliko treba da pazite šta jedete i pijete, toliko treba da vodite računa o sastavu preparata koje koristite za negu lica, tela i kose. Nije preporučljivo da koristite kreme, losione, šampone i ostale kozmetičke proizvode sa salicilnom kiselinom, retinolom i njegovim derivatima, benzil-peroksidom, beta i alfa-arbutinom, parabenima, kao ni s biljnim ekstraktima i eteričnim uljima čiji uticaj na trudnoću još nije dovoljno ispitan. Pored toga, ne savetuje se korišćenje proizvoda u spreju, posebno onih s alkoholom, aluminijumom i triklosanom (dezodoransa, laka za kosu, raspršivača za samotamnjenje, i sl.). Naime, osim preko kože, njihovi potencijalno opasni sastojci mogu da se apsorbuju i udisanjem, što predstavlja dvostruki rizik. Kako stručnjaci objašnjavaju, svi navedeni sastojci mogu negativno uticati na tok trudnoće, s tim što jedni mogu poremetiti razvoj bebinog srca, mozga i kičmene moždine, a drugi odnos majčinih hormona, te izazvati kontrakcije, krvaranje i prevremeni porođaj. Zato pažljivo čitajte deklaracije kozmetičkih proizvoda, birajte samo kozmetiku namenjenu trudnicama i koristite je umereno kako biste imali isključivo koristi od nege.
Neprilagođena fizička aktivnost
Najzad, imajte na umu da i preterana i nedovoljna fizička aktivnost mogu ugroziti trudnoću. Prečesti, dugotrajni i intenzivni treninzi mogu biti okidač za spontani pobačaj i prevremeni porođaj, dok nekretanje, sedalni način života i preterano čuvanje mogu doprineti bržem gojenju, povećanju krvnog pritiska i nastanku gestacijskog dijabetesa, te samim tim ugroziti zdravlje i mame i bebe. Da ne biste otišli ni u jednu krajnost, zamolite ginekologa da vam da smernice u vezi s fizičkim aktivnostima kako bi one bile prilagođene vašoj trudnoći.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (2)
4. nedelja trudnoće | Praktika | MojaPraktika - 13.04.2022
[…] život vuče sa sobom mnogo nedoumica. Za četvrtu nedelju trudnoće važi isto kao i za prethodnu. Oslobodite se svih štetnih i loših navika. Lekovi, alkohol, cigarete i opojne supstance negativno…bebu. Ishrana je važna, ova nedelja trudnoće zahteva i da pijete dosta vode jer ona utiče da […]
5. nedelja trudnoće | Praktika | MojaPraktika - 13.04.2022
[…] nastaviti sa zdravim navikama, jer ovo je još uvek rana faza trudnoće. Plod je veoma osetljiv, a štetni faktori i te kako mogu da utiču na njegov razvoj. Odmarajte se što više i nemojte nigde žuriti. Usporite i uživajte u razvoju novog […]