Pregledi koje treba uraditi pre trudnoće
🕑 2 min čitanjaUzimanje bakterioloških briseva na hlamidiju, ureaplazmu, mikoplazmu i aerobne bakterije može znatno olakšati tok trudnoće, razdoblje neposredno nakon porođaja a i novorođenčetu prve dane života.
Predostrožnost pre i nakon začeća
Iako se najveći broj trudnoća ostvaruje spontano i bez plana, odluka o trudnoći, s profesionalnog stanovišta, svakako treba da bude racionalan izbor. Idealno bi bilo da ideju o planiranju trudnoće iznesete vašem lekaru pa da vas on sprovede kroz medicinsku pripremu i ciljanu obradu.
Posebna pažnja mora biti usredsređena na ginekološko zdravlje buduće majke, što znači da treba napraviti papa test i ultrazvučni pregled materice i jajnika. Uzimanje bakterioloških briseva na hlamidiju, ureaplazmu, mikoplazmu i aerobne bakterije može znatno olakšati tok trudnoće, razdoblje neposredno nakon porođaja i, što je najvažnije, novorođenčetu prve dane života.
U slučaju infekcije leče se i muškarac i žena
Pojedine bakterije mogu dovesti do ranog ili kasnog spontanog pobačaja, prevremenog porođaja, ali i do teške neonatalne sepse kod novorođenčeta, postporođajne upale materice i mekih delova porođajnog kanala uz mogući razvoj sepse kod porodilje. Moramo imati na umu da se najčešće radi o istovremenoj infekciji sa više uzročnika. Analizom urina i lečenjem oba partnera mogu se sprečiti najčešće upale tokom trudnoće (bešike, mokraćnih puteva i bubrega).
Pored analize urina partnera, ciljana obrada treba da uključuje uzimanje briseva iz vagine žene i bakteriološku obradu ejakulata muškarca. Prilikom pozitivne izolacije pojedinog uzročnika, poput hlamidije, mikoplazme ili ureaplazme, terapija je istovetna za oba partnera. Po sprovođenju terapije obavezna je kontrola.
Ako žena boluje od hronične bolesti, kao što su astma, kolitis, dijabetes, hipo ili hipertireoza, neophodno je stabilizovanje njenog opšteg stanja, ciljana priprema za trudnoću i primena adekvatne terapije koja je moguća i tokom trudnoće.
Prestanite s pušenjem barem četiri meseca pre planiranog začeća
Uvođenje u ishranu folne kiseline (šest do osam nedelja pre začeća) smatra se jednim od najvažnijih postupaka u prevenciji defekata neuralne cevi (spina bifida). Preterano pušenje i konzumiranje alkohola deluje kao antinutrijent i sprečava apsorpciju hranjivih materija (vitamina i minerala) nužnih za uredno molekularno funkcionisanje tela. Stoga je preporučljivo barem četiri meseca pre ostvarenja trudnoće prestati s pušenjem i konzumacijom alkohola.
Moramo imati na umu da sve što unosimo kroz usta utiče na svaku ćeliju tela, stoga je nesumnjivo ishrana izuzetno bitna u ženskom zdravlju. Naročito je važan pravilan unos esencijalnih masnih kiselina (omega 3 i 6), žitarica, mahunarki, svežeg voća i povrća i organske soje.
Kondicijskom pripremom tela i pravilnom ishranom bogatom vitaminima i mineralima stvaramo odlično okruženje za dete, a majka je spremna za razdoblje čarobnog putovanja tokom trudnoće i nakon porođaja.
Izvor: Bebologija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0