Termin porođaja – beba ipak zna najbolje
🕑 4 min čitanjaDa li je Negelovo pravilo precizna metoda za izračunavanje termina porođaja? I da li se svaka trudnica porodi baš na dan termina?
Veoma retko ćete sresti trudnicu koja ne zna kada joj je termin porođaja. A pitanje “kad vam je termin” svaka od njih čuje više puta, često i od potpunih stranaca.
Iako vam to možda neće reći, niti bi trebalo ako ne želi, činjenica je da postoji dan i datum na koji je ona posebno usmerena tokom cele trudnoće.
Svaka trudnica se fokusira na dan kada bi trebalo da se porodi, htela to ili ne. Već u ranoj trudnoći ona dobija datum rođenja deteta. Iako zna da je to samo okvirno, ipak većina njih sve pripreme obavlja vezano za taj datum.
Ako se beba ne rodi pre termina ili na tačan datum, postajemo nestrpljive i danima iščekujemo porođaj, a pitanje okoline “kada ćeš se već poroditi” (kao da to zavisi od nas), poredstavlja ogroman pritisak.
Zanimljivo je da se više od 80 posto beba rodi dve nedelje pre ili posle očekivanog termina. Samim tim većini trudnica tačan datum koji su dobile na početku trudnoće neće puno značiti.
Čarobni termin porođaja
Nakon što vam test na trudnoću pokaže plusić ili vam izostane menstruacija, vrlo verovatno ćete otići kod ginekologa na pregled i ultrazvuk. Nakon što vam ginekolog potvrdi trudnoću, izračunaće vam i očekivani datum porođaja.
Očekivani termin temelji se na Negelovom pravilu, objavljenom daleke 1812. godine: datum porođaja se računa tako što se prvom danu poslednje menstruacije doda 280 dana. Ovaj način računanja očekivanog termina porođaja koristi se širom sveta.
Najuzbudljiviji datum
Nakon što dobijete termin, uslediće još mnogo pregleda i ultrazvukova kako bi se pratila trudnoća i napredak deteta. Uzbuđeni ste, počinjete da računate u kom ste mesecu i kojoj nedelji, naravno, s obzirom na dobijeni termin. Prvi udarci bebe, dobijanje na kilaži, promene u vašem telu koje ponekad znaju biti vrlo zbunjujuće, sve to se prati na osnovu predviđenog termina porođaja.
Da li je to sada… to???
Kada ste se približili terminu porođaja, ušli ste u fazu iščekivanja. Svaka žena koja je rodila zna kako izgledaju dani pre porođaja – jedva se krećete, noge su otečene, ne možete da nađete položaj za spavanje, a najviše vremena provodite u WC-u. I tada svaka trudnica jedva čeka da se konačno porodi kako bi se oslobodila trudničkih tegoba i upoznala svoju toliko očekivanu bebu.
Svaku promenu koju uočite tumačite kao mogući znak da porođaj počinje. Blage kontrakcije, bol u leđima, bol u donjem delu stomaka? Da li su to male najave početka? S obzirom na to da pretporođajni period može trajati satima, pa i danima, svi ovi znaci se mogu javiti pa prestati. Možete se osećati frustrirano i pitati kad ćete se više poroditi. Verovatno ste već počeli dobijati telefonske pozive od prijatelja i rodbine s pitanjima: “je l’ krenulo; ima li kakvih promena; kad ćeš se konačno poroditi; šta kaže doktor…” Ovakva pitanja trudnicama, koje i same jedva čekaju da se porode, nisu nimalo draga i sasvim je u redu što ne žele da odgovore na njih.
Termin je tu
Došao je i taj dan! Dan koji ste toliko čekali i toliko mu se radovali. Da, trebalo bi da na ovaj dan vaša beba bude rođena. Samo, manje je poznato da se tek tri do pet posto trudnica porodi na predviđeni termin. Većina njih se porodi dva nedelje pre ili dve nedelje posle termina. Čemu onda uopšte termin i trajanje trudnoće od 40 nedelja? Zašto period od 38-42. nedelje ne bude očekivano razdoblje za porođaj?
Kad je Negel objavio svoju formulu za računanje termina, pošao je od pretpostavke da trudnoća traje 10 lunarnih ili devet kalendarskih meseci, tj. 40 nedelja.
Ali jedna od mana ove teorije je ta da lunarni mesec, u stvari, traje 29,53 dana. Tako je 10 lunarnih meseci ustvari 295 dana – 15 dana ili dve nedelje duže od 280 dana, perioda za koji nam tvrde da je normlano trajanje trudnoće.
Još jedna mana načina određivanja termina je pretpostavka da sve žene imaju menstrualni ciklus od 28 dana. Neke imaju kraće, a neke duže cikluse, i nemaju sve ovulaciju tačno četrnaestog dana ciklusa.
Kad bi pustili prirodu da odradi svoje, većina prvorotki bi se porodila oko 41. nedelja, a žene koje su već rađale najčešće nakon 40. nedelje.
Termin je prošao… šta sad?
Prošao je termin koji ste dobili na početku trudnoće. Broj poziva i poruka se povećava, svaka druga osoba vas zaustavlja da vidi kad ćete se poroditi i zašto još niste. Vaše strpljenje za odgovore na ovakva pitanja je – pri kraju.
Tokom ovog perioda verovatno ste često kod svog ginekologa i on vas uverava da će porođaj krenuti svaki čas. Nestrpljivost raste jer je većini trudnica termin psihološka granica do koje je sve OK, a dane nakon njega podnose dosta teže iako se situacija vrlo malo promenila.
Šta je sa indukcijom?
Stručnjaci kažu da je, kako za majku tako i za bebu, najbolje da porođaj krene prirodno, i da se ne treba mešati u to do 42. nedelje. Svaki dan u stomaku vašoj bebi znači puno, iako se vama čini da je spremna za rođenje baš ovog trenutka.
Danas neki ginekolozi i porodilišta imaju politiku primene indukcije porođaja nakon 41. nedelje trudnoće. Pre nego što se odlučite, svakako porazgovarajte sa svojim ginekologom i informišite se o mogućim rizicima ili prednostima ovakve vrste porođaja.
U svakom slučaju, pripremite se na dodatno praćenje trudnoće nakon 41. nedelje, jer prenesenu trudnoću lekar mora da prati kako bi se porođaj završio bezbedno i za bebu, i za mamu. Ukoliko vam ginekolog potvrdi da je sve u redu s vama i vašom bebom, probajte da ne brinete, opustite se. Verujte da vaša beba zna najbolji trenutak kad da se rodi. Na kraju krajeva, nije važno da li ćete se poroditi par dana pre ili kasnije, sigurno je da ćete s jednakim oduševljenjem dočekati svoju bebu, kad god ona odlučila da dođe na svet.
Izvor: Bebologija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0