Kako da pomognete detetu da izgradi samopouzdanje
🕑 3 min čitanjaSamopouzdanje je jedan od ključnih faktora za budućnost malog čoveka!
Pod tim terminom se podrazumeva pozitivno vrednovanje sebe i verovanje u sopstvene sposobnosti i iskustvo. Ono igra ključnu ulogu u tome kako se dete nosi s preprekama, pritiskom vršnjaka i drugim izazovima tokom života. Zaštitni je faktor za dobro mentalno zdravlje. Bildovanje samopouzdanja doprinosi pozitivnom društvenom ponašanju i pravi je štit u negativnim situacijama, kada dete doživi stres. Njegovom razvoju doprinose prvenstveno roditelji, ali i učitelji. U nastavku vam donosimo nekoliko malih, ali značajnih načina na koje možete da ojačate samopouzdanje svojih mališana…
Pružajte mu bezuslovnu ljubav svakoga dana
Svesnost da su voljena pruža deci osećaj sigurnosti i pripadnosti, što je ključno za njihov pogled na sebe. Vaša bezuslovna ljubav postavlja osnovu za sve zdrave i snažne veze koje će kasnije uspostaviti u životu. Zato zagrlite svoje dete kad god se rastajete, privijte ga uza sebe dok zajedno čitate knjigu – demonstrirajte mu ljubav svakoga dana. Ova ljubavna osnova pomoći će mu dok bude gradilo sopstvene društvene krugove, sklapalo prijateljstva i stvaralo veze sa saigračima.
Igrajte se zajedno!
Igrajući se sa svojim detetom, pokazujete mu da volite da provodite vreme s njim i da cenite njegovo društvo. Sama zabava s mališanom nudi brojne prednosti za oboje. Na taj način dete stiče poverenje u svoju sposobnost da bude interesantna i zabavna osoba, te da može da formira čvrste društvene veze. Osim toga, studije su pokazale da se tako povećavaju šanse deteta da bude srećno, a smanjuje rizik od depresije i anksioznosti.
Ne lišavajte ga obaveza!
Odgovornost za poslove koji odgovaraju njegovom uzrastu vašem mališanu daće osećaj svrhe. Čak i ukoliko nešto ne uradi savršeno, recite mu da cenite njegov trud i rad. Pohvalite ga za sve zadatke koje uspešno obavi i uverite ga da će – s vremenom – biti sve bolji i bolji u mnogim stvarima, uključujući i kućne poslove. Obaveze vezane za kućne poslove i odgovornost koju one podrazumevaju pružiće detetu osećaj kontrole nad sopstvenim životom. A u vremenu u kojem su mnoge stvari nepredvidive, odgovornost za male kućne poslove može i te kako doprineti izgradnji samopouzdanja.
Podstaknite nezavisnost
Važno je dozvoliti detetu da, tokom vremena, postaje sve nezavisnije. Pustite ga da shvati kako da samo razgovara s nastavnicima bez obzira na to o kakvom problemu je reč, kako da se organizuju kada je izrada domaćih zadataka u pitanju, da se samo uveri de je njegova oprema za čas fizičkog vaspitanja spremna… Takozvano helikoptersko roditeljstvo podriva detetove sposobnosti da samo obavlja određene stvari i negativno utiče na njegovo samopoštovanje. Takođe, oduzima mu i autonomiju. Ohrabrite svoje dete da se zalaže za sebe i postavlja pitanja kada doživi izazove pre nego što vi intervenišete. To će doprineti izgradnji nezavisnost i, na kraju, njegovog samopoštovanja.
Kritikujte postupak, a ne dete!
Kada se vaše dete loše ponaša, ili radi nešto što vas frustrira – bez obzira na to koliko ste iznervirani i ljuti – nipošto nemojte dozvoliti sebi da ga vređate. Umesto toga s detetom razgovarajte s poštovanjem. Kritikujte postupak, a ne dete. Nemojte vikati, već razgovarajte prijateljskim tonom. Objasnite mu gde greši i usmerite ga na pravi put.
Stavite mu do znanja da niko nije savršen!
Naglasite detetu činjenicu da biti čovek znači praviti greške, a ne biti savršen. Naučite ga da na neuspehe gleda kao na prilike za rast i razvoj. Budite strpljivi kada pravi greške. Ukoliko otkrijete da postoji tendencija ka problemima u ponašanju, učinite sve što je u vašoj moći da te situacije pretvorite u prilike za rast. To će doprineti izgradnji samopouzdanja vašeg mališana i pokazati da pravljenje grešaka nije smak sveta – sve dok se one rešavaju na konstruktivan način.
Dozvolite mu da se kreativno izrazi
Kada stvori malo umetničko delo, napiše priču ili napravi projekat za školu, podstaknite dete da vam priča o svom radu. Pitajte ga šta želi da ljudi misle o njegovom stvaralaštvu, šta mu se najviše dopada u njegovim kreacijama. Pružajući mu priliku da pokaže šta radi, ili da priča o stvarima koje stvara, stavićete mu do znanja da je njegov rad vredan pažnje. Takođe, indirektno ćete mu saopštiti da su njegovo mišljenje i misli bitne. Ohrabrite ga i da izlaže svoje radove po kući. Na taj način pomoći ćete mu da izgradi poverenje u sopstvene sposobnosti i podstaći da nastavi predano da radi na kreativnim poduhvatima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0