Kako navići dete na nošu – trikovi i saveti
🕑 4 min čitanjaLeto je odlično vreme da počnete s odvikavanjem od pelena: toplo je, dete nosi manje garderobe, lakše je ukloniti tragove nezgode… Zato se, ako smatrate da je vaše dete spremno ili je na putu da to postane, naoružajte strpljenjem, te prateći naše trikove i savete počnite s navikavanjem deteta na nošu.
Kada je vreme za skidanje pelena?
Za neku decu pravo vreme je već sa 18 meseci, dok će druga čekati treći rođendan. Kod neke dece se sve spontano dogodi i već za dve nedelje su u gaćicama, a nekima mesecima treba nežna podrška i usmjeravanje. Zato je jako važno da pratite razvoj svog deteta i njegove reakcije.
Da navikavate dete na nošu možete pokušati onog trenutka kada primetite da kvasi pelenu uvek u isto vreme ili da pelena ostaje suva duže od dva sata. Takođe, može se dogoditi da beba počne da se skriva od pogleda kada obavlja veliku nuždu ili da vuče pelenu i traži pomoć nakon što piški. Sve ovo su znaci da je vaše dete počelo da uspostavlja kontrolu nad svojim telom i da možete da počnete s treningom.
Naviknite dete na nošu
Primetili ste da je dete fiziološki spremno za prelazak u gaćice. Ipak, kada ste prvi put stavili dete na nošu doživeli ste šok: beba je plakala i vrištala. Šta sada?
Za ovaj problem postoji relativno jednostavno rešenje: odložite odvikavanje za koju nedelju i počnite s privikavanjem na nošu. U početku ostavite nošu u dečjoj sobi, u blizini mesta gde se dete igra. Nemojte je pominjati, skretati mu pažnju na nju. Pustite da dete samo otkrije nokšir i počne da ga istražuje. Kada počne da istražuje nošu, kroz igru uloga pomozite mu da shvati čemu ona služi. Stavite lutki pelenu i započnite igru na temu koja trenutno zanima dete. U nekom trenutku saopštite da se lutki piški, skinite joj pelenu i stavite je na nonu. U ovakvim situacijama može biti od koristi da namenu nokšira detetu pokaže stariji brat ili sestra ili da jednostavno dete pustite u toalet kada ga vi koristite. Takođe, koristite brojne slikovnice i dečje knjižice napravljene sa ovim ciljem. Pomozite detetu da shvati da ne obavljaju svi nuždu u pelene.
Kako da odviknem dete od pelena?
Pre svega – budite strpljivi. Postoji mogućnost da će vašem detetu trebati nekoliko različitih pristupa dok ne počne da koristi nošu bez problema. U redu je čak i da počnete s treningom, pa da odustanete i odložite ga za kasnije. Važno je samo da ne pritiskate dete i ne dozvolite da izgubite živce. Kazne i galama uopšte neće pomoći, naprotiv – veoma su kontraproduktivni kod odvikavanja od pelena.
Pre nego što počnete s odvikavanjem i privikavanjem, pripremite se. Uklonite tepihe, itisone, a krevete i stolice zaštitite nepromočivim navlakama ili najlonom. Nezgode su očekivane, ovako ćete izbeći stres i puno ribanja. Dok prolazi adaptaciju na nošu, detetu će trebati više garderobe nego obično. Neka nosi što manje odeće, birajte onu funkcionalnu koja se lako i brzo skida.
Neke mame se reše da odmah kupe gaćice, dok druge radije pokušaju s posebno dizajniranim pelenama. Pelene za privikavanje na nošu su praktičnije i čistije, ali produžuju proces. Dete ne primećuje nijednu suštinsku promenu: guza neće biti mokra, niti će iza njega ostati barica kada se upiški. Obične pamučne gaćice mnogo jasnije pokazuju šta se od njega očekuje i koje su posledice kada ne traži nošu.
Koristite reči koje označavaju fiziološke radnje: beba piški, beba kaki, beba ide na nošu… Dete mora da bude svesno da je to što radi deo normalne ljudske svakodnevice i biće mu mnogo lakše da prihvati promene i komunicira sa vama ako zna kako da nazove stvari koje mu se događaju.
Najbolji način za privikavanje
Postoji nekoliko razrađenih sistema koji pomažu detetu da se privikne na nošu, ali svi od vas zahtevaju pažnju i strpljenje. Bilo bi idealno da ste na odmoru ili na slobodnim danima, bar u prvo vreme ovog procesa.
Većina stručnjaka savetuje da pokušate da razvijete naviku kod svog deteta, a ovaj sistem se koristi i u vrtićima širom Srbije. Čim dete ustane, postavite ga na nošu. Nakon što uspešno obavi nuždu, pohvalite ga. U prvih pet dana stavljaćete dete na nonu na svakih 60 minuta, narednih pet dana na 90 minuta, a posle toga praviti razmake od dva sata. U većini slučajeva deci je dovoljno tri nedelje ovakvog treninga pa da sama prepoznaju nagon za mokrenjem i traže nošu.
Jako je važno i da u pauzama između stavljanja na nošu stalno zapitkujete dete da li mu se piški ili kaki i da kontrolišete unos tečnosti. Od trenutka kada popije veću količinu tečnosti, pa do trenutka kada će morati da je izbaci, obično prolazi 40 minuta. Vodite računa o tome.
Šta ako se ipak upiški?
Ništa! Obrisaćete ga, presvući i ponoviti mu da sledeći put traži nonu. Nemojte ga kažnjavati ili ga na bilo koji način uplašiti jer će to samo produžiti proces. Nezgode su neminovne kada god se vaše dete zaigra, kada je pospano, nervozno ili ste mu obukli nešto što baš i ne može brzo da skine. Zapamtite, većina mališana prepoznaje nagon za piškenjem tek u poslednjih nekoliko sekundi, kada je bešika već puna i pritisak neizdrživ. Trebaće mu meseci da nauči da vam na vreme kaže da mu se piški ili kaki. Zato, ako ste u procesu odvikavanja, nosite sa sobom vlažne maramice i rezervnu preobuku, a noša neka vam bude u gepeku!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0