Pravila Marije Montesori – Montesori metoda
🕑 3 min čitanjaMontesori metoda edukacije dobila je naziv po svojoj osnivačici Mariji Montesori. Ova metoda uključuje pristup učenju koji naglašava nezavisnost i mogućnost izbora. Teorija učenja bazira se na činjenici da deca imaju incijalno interesovanje da uče i u stanju su da to učine ukoliko je okruženje prilagođeno njihovim potrebama.
Za razliku od većine edukativnih centara, koji za cilj imaju da učenici dostignu maksimum u svim predmetima i svim oblastima, Montesori metoda promoviše optimalni intelektualni, fizički, emocionalni i socijalni razvoj.
Montesori metoda, istorijska pozadina
Marija Montesori rođena je 1870. godine, a diplomirala je fiziku i matematiku u Rimu. Ipak, odlučila je da studira medicinu. Nakon toga počela je da radi u psihijatrijskoj klinici, sa decom. Primetila je da je deci potrebna veća stimulacija, te je osmislila svoju filozofiju edukacije. U januaru 1907. godine otvorila je prvu učionicu u kojoj su bila deca od dve do sedam godina. Deca su imala aktivnosti poput baštovanstva, a Montesorijeva im je omogućila da razvijaju interes za aktivnosti koje ih privlače. Ubrzo se njena metoda primenjivala u SAD, Francuskoj, Švajcarskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.
U centru Montesori metode su dete i njegove potrebe, dok su osnovni elementi učenja okruženje i posebno izrađen didaktički, odnosno nastavni materijali kao i obučeni vaspitač. Sama sredina, prema ovoj metodi, mora da bude prilagođena tako da se dete oseća slobodno i sigurno i da ne postoje nikakve prepreke za nesmetani razvoj aktivnosti.
Budući da ambijent u obrazovnoj ustanovi mora da odgovara potrebama deteta, takve učionice danas su uglavnom dobro osvetljene, prijatne, udobne, tople i prepune slika, knjiga i propratnog materijala neophodnog za učenje.
Cilj ove metode jeste podsticanje prirodne želje deteta za učenjem, a ne insistiranje na pukom usvajanju činjenica.
Montesori asocijacija je jedino legitimno Montesori udruženje u Srbiji i regionu koje promoviše Montesori metodu. (Sajt: http://www.montesoriasocijacija.org/ )
Montesori metoda, za
Iako ova metoda, kako je dosad pokazano, raspiruje strasti učitelja da je upražnjavaju, koje su zapravo koristi?
1. Praktično i samostalno učenje
Deca se usmeravaju na učenje pomoću pažljivo dizajniranih edukativnih pomagala. Upravo ta pomagala pomažu deci da razumeju kompleksan vokabular i otkriju apstraktne ideje kroz ručno koršćenje objekata. Sam prostor, prepun prirodnog svetla, daje detetu mogućnost da radi, razvija se i uči na svoj individualan način.
2. Socijalna interakcija
Deca imaju tendenciju da budu fascinirana onime što drugo dete radi. Upravo ova metoda spaja različitu decu, različitog uzrasta koja zajedno uče isto. Ovo dovodi do prirodnog kognitivnog razvoja svakog deteta ponaosob.
3. Nezavisnost
Samouverenost i kreativna nezavisnost razvija se upravo Montesori metodom. Deca dobijaju osećaj nezavisnosti tokom obavljanja zadataka, te ih brže i urade nego na tradicionalnom času, kažu istraživanja.
4. Kultivisanje ljubavi prema učenju
Edukativna filozofija ove metode bazira se na ohrabrivanju ljubavi ka učenju. Ovo je i najdugoročniji uticaj Montesori metode na dete.
Montesori metoda, protiv
Naravno, nije svako iskustvo s ovom metodom bilo pozitivno, a neki apsekti ove filozofije provociraju brojna pitanja stručnjaka.
1. Finansijski aspekt
Većina ovakvih obrazovnih ustanova je skupa, te ne može svako dete ni da pohađa nastavu po ovoj metodi. A samim tim metoda nije svima dostupna.
2. Ovaj način učenja dosta je opušten
Često se, ukoliko se ne organizuje kako treba i ne vodi ga stručna osoba, svodi na “pusti dete da radi šta želi”.
3. Nezavisnost ipak nije sve, a na tome se bazira cela metoda
Montesori škole uče dete da razmišlja po svojim uslovima, a samo učenje je zasnovano na tome. Ipak, prema istraživanjima, deca vole rutinu i strukturu. Isto tako, deta obrazovano ovom metodom nespremno dočeka budućnost, jer u stvarnosti ne možemo baš uvek da radimo i razmišljamo po našim uslovima i nahođenju.
Na kraju, zaključak je da je potrebna dobro se informisati pre nego što odlučite da dete edukujete po ovom principu. Sve je stvar izbora i ličnog nahođenja, ali je važno imati sve činjenice pre konačne odluke.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0